ciao
Blog > Komentarze do wpisu
Mowiace posagi

Pomnik Babuino Pomnik Pasquino-piedestał Pomnik Pasquino

Mówiące posągi

Mówiące posągi były dla Rzymian od XVI w. forum, gdzie obywatele wolni od cenzury wyrażali w sposób często satyryczny swoją opinię najczęściej o papieżu, ale także i o sprawach politycznych i społecznych. Kartki z opiniami wieszane były w nocy przy pomnikach ustawionych w najbardziej uczęszczanych punktach miasta, tak aby rano mogły zostać odczytane przez jak największą liczbę osób przed ściągnięciem ich przez straże.
Najczęściej na kartkach znajdowały się opinie wyrażone w formie humorystycznych dialogów, poezji czy panfletów.
Z czasem posągom zostały nadane imiona.
Do najbardziej znanych należy Pasquino, stojący od 1501 r. na placu Pasquino w pobliżu placu Navona. Posąg przedstwia mężczyznę, którego identyfikacja wydaje się już niemożliwa, może być to antyczny bohater grecki lub jeden z królów, figura pochodzi z III w p.n.e.
Legenda mówi, że nazwa pomnika pochodzi prawdopodobnie od imienia Pasquino fryzjera lub barmana, który odnalazł figurę.
Jendnym z najbardziej znanych wyrazów wolności słowa Pasquino, była opinia związana z decyzją powziętą przez papieża Urbana VIII z rodziny Barberini o zabraniu z Panteonu ozdób wykonanych w brązie w celu wykorzystania ich do budowy bazyliki Św. Piotra. Satyra mówiła „Czego nie dokonanli Barbarzy dokonali Barbierini”.
Drugim posągiem znanym jako “mówiący” jest Marforio, przedstawiający mężczyznę leżącego na boku. Prawdopodobnie jest to alegoria rzeki lub figura Neptuna. Figura do XVI w znajdowała się przed więzieniem Mamertino, obecnie będącego częścią Foro Romano, później przeniesiono ją do muzeum na Kapitolu.
Między Morforio i Pasquino bardzo często dochodziło do wymiany zdań, na jednej z figur zawieszane były pytania natury społecznej, politycznej na drugiej znajdowano później odpowiedzi.
Do mniej znanych mówiących pomników należy Facchino. Jest to mała fontanna z figurą mężczyzny z prawie całkowicie zniszczoną twarzą. Obecnie znajduje się przy via Lata. Jak mówi legenda pomnik został zainspirowany postacią acquarolo, który zajmował się napełnianiem zbiorników na wodę z fontann Rzymu i sprzedażą jej później po domach. Autor pomnika pozostaje nieznany choć niektórzy uważają, że był nim Michał Anioł.
Kolejny pomnik z „rodu mówiących” to Madam Lucrezia, przeniesiony prawdopodobnie z jednej ze świątyń Izydy. Swoją nazwę wziął od nieszczęśliwie zakochanej w żonatym królu Neapolu Lucrecji, która przyjechała do Rzymu prosić papieża o rozwód dla swojego ukochanego. Nie otrzymując rozwodu wróciła do Neapolu, jednak już w rok później jej wybranek umarł i Lucrezia zmuszona została do opuszczenia miastai zamieszkania w Rzymie. Mieszkanie Madam Lucrezi znajdowało się przy placu na którym znajduje się pomnik.
Następny pomnik Abate Luigi po wielu przenosinach ostatecznie znalazł swoje miejsce na placu Vidoni, po lewej stronie kościoła S. Andrea della Valle w pobliżu placu Navona. Nazwa pomnika pochodzi prawdopodobnie od faktu, że przedstawiona na nim figura przypominała bardzo zakonnika Luigi z kościoła Sudario przy którym pomnik początkowo się znajdował. Ostatni z mówiących posągów to Babuino znajdujący się na via del Babuino przy kościele S. Attanasio dei Greci. Niegdyś fontanna ta służyła jako wodopój dla koni.

środa, 25 listopada 2009, fiore123

Polecane wpisy

  • WESOLYCH SWIAT!

  • WIOSNA!

    Przyjście wiosny Naplotkowała sosna Że już się zbliża wiosna. Kret skrzywił się ponuro: -Przyjedzie pewno furą… Jeż się najeżył srodze: -Raczej n

  • SNIEG W RZYMIE!!!!

    Tak wygladal dzisiaj rano Rzym.Dzieci widzac snieg dziwia sie bardzo,a dorosli zamieniaja sie w dzieci bawiac sie w sniezne wojny,lepiac balwany:-) Nic dziwnego