ciao
środa, 26 listopada 2008
linki

www.nuovopuntocroce.it/PetternMakerCharts2.htm

www.secomohacer.com/manu/puntox.htm

http://zayatz-ezh8.mylivepage.ru/file/index/first

http://zayatz-ezh10.mylivepage.ru/file/1206_Solo_the_Cat

http://zayatz-ezh10.mylivepage.ru/file/1213_Margaret_Sherry

http://zayatz-ezh10.mylivepage.ru/file/1216_%D0%A1%D0%BE%D0%B1%D0%B0%D0%BA%D0%B8

 

male swineczki

Znalazlam je na jednej z chinskich stron.Sa takie slodziutkie.

A oto wzor do nich.

czwartek, 20 listopada 2008
troszke histori...

 

Saturnalia i ich związek z Bożym Narodzeniem
Saturnalia były jednym z ważniejszych świąt rzymskich. Z pewnością były też najbardziej lubiane – poeta Katullus nazwał je „najlepszym z dni”. Były to uroczystości na cześć Saturna, rzymskiego boga rolnictwa, utożsamionego później z greckim Kronosem. Oddawano też wtedy cześć jego żonie Ops – bogini dostatku. Obchodzono je w grudniu. Początkowo był to jeden dzień – czternasty przed kalendami styczniowymi, czyli 19 grudnia. Po reformie kalendarza dokonanej przez Juliusza Cezara grudzień miał dwa dni więcej, a święto przesunięto na szesnasty dzień przed kalendami (17 grudnia). Obchody święta wydłużały się, w połowie I w. p.n.e. obejmowały już tydzień (17 – 23 grudnia). Oktawian nakazał skrócić je do trzech dni, aby sądy nie musiały być zamknięte zbyt długo, ale niemal wszyscy i tak świętowali przez tydzień.

Obchody Saturnaliów dzieliły się na część państwową oraz nieoficjalną. Podczas tej pierwszej składano ofiary Saturnowi, a z jego posągu zdejmowano sznury wiążące go przez resztę roku. W pobliżu świątyni odbywała się też prawdopodobnie rytualna uczta (lectisternium), w której uczestniczył jakiś wizerunek boga (mógł to być posąg, ale też przebrany kapłan z atrybutami Saturna). Uczestnicy uroczystości wznosili okrzyk „Io, Saturnalia!”, którego znaczenie nie jest do końca jasne. Następnie odbywał się wielki bankiet. Radosny i swobodny charakter święta podkreślał już sam strój obywateli – nie noszono oficjalnej togi, wielu ubierało też pilleus – charakterystyczną czapkę wyzwoleńca. Podczas tego święta dokonywała się zamiana ról niewolników i ich panów, co miało przypominać mityczny złoty wiek, gdy panował Saturn, a wszyscy ludzie byli równi. Podczas prywatnych zabaw w domach niewolnicy nosili lepsze ubrania i jedli pierwsi, a ich właściciele im usługiwali i traktowali z szacunkiem. Często dawano służbie trochę pieniędzy i pozwalano grać w kości (był to jedyny czas w roku, w którym niewolnik mógł uprawiać hazard). Gry hazardowe, pijaństwo, maskarady i pochody prowadzone przez komicznie ubranych „królów” były charakterystyczne dla tego święta. Inny zwyczaj związany z Saturnaliami to obdarowywanie się prezentami. Bogaci dawali znajomym drobne przedmioty wykonane ze srebra (metal ten wiązano z Saturnem). Tradycyjnymi podarkami wśród biedniejszych były świece i gliniane figurki zwane sigillaria (figurki te przedstawiały postaci ludzkie i były symboliczną pozostałością dawnego zwyczaju składania ofiar z ludzi dla Saturna). Rzymianie zwykli też stroić wiecznie zielone rośliny (na znak czci dla boga, który może sprawić, że rośliny żyją nawet zimą) i dekorować domy girlandami i lampami. Świąteczny tydzień był wolny od pracy i szkoły. Spędzano go często odwiedzając rodzinę i przyjaciół. Niemal każdy urządzał w te dni przyjęcia i zapraszał na nie znajomych (według rzymskiego powiedzenia najlepiej było zaprosić gości „więcej niż Gracji, ale mniej niż Muz”, czyli więcej niż trzech, a mniej niż dziewięciu).

Większość Rzymian uwielbiała radosne grudniowe święta, ale niektórym jak np. Cyceronowi czy Senece nie podobało się dawanie niewolnikom swobody nawet przez tak krótki czas. Uważali, że uroczystości te są niebezpieczne, panujący podczas nich chaos może umożliwić bunt niewolników. Cycero oskarżał Katylinę o uknucie spisku mającego na celu wymordowanie swoich przeciwników właśnie w Saturnalia.

Skojarzenie Saturnaliów ze świętami Bożego Narodzenia jest nieuniknione. Uroczystość obchodzona w grudniu, czas radości i zabaw, obdarowywanie się prezentami, a nawet coś w rodzaju choinek. Przypadkowa zbieżność czy święta te coś łączy? Wszystko wskazuje na to, że wiele bożonarodzeniowych zwyczajów faktycznie mogło mieć swoje źródła w starożytnym Rzymie. Saturnalia obchodzono także w czasach późnego cesarstwa. Zmieniono wprawdzie nazwę na Brumalia, czyli święto przesilenia zimowego, ale tradycje pozostały. W Rzymie przybywało chrześcijan, a obchodzili oni Boże Narodzenie tuż po Brumaliach (zresztą datę 25 grudnia chrześcijanie wybrali, aby zastąpić nią inne rzymskie święto – Sol Invictus, Niezwyciężonego Słońca). Cały czas jednak obchodzono stare święto, aż w końcu związane z nimi zwyczaje przeniknęły do chrześcijańskich obchodów Bożego Narodzenia.

Więc które z naszych zwyczajów pochodzą z Rzymu? Cóż, raczej nie choinki. Zwyczaj ozdabiania wiecznie zielonych drzewek i krzewów z czasem poszedł w zapomnienie. Powrócił w XVI w. w Niemczech (nic nie wskazuje jednak na to, że Niemcy wzorowali się na Rzymianach, zapewne wymyślili to niezależnie od starszej tradycji) i stamtąd trafił do Polski. Za to sposób świętowania – uroczyste bankiety, odwiedzanie krewnych i znajomych – przeszedł do chrześcijańskich obchodów świąt właśnie z Saturnaliów. Niemal pewny jest też rzymski rodowód zwyczaju obdarowywania się prezentami. Handlowcy powinni być bardzo wdzięczni Rzymianom, przez których co roku tłumy ludzi miotają się po sklepach w gorączkowym poszukiwaniu upominków dla najbliższych...

 

 Od 1946 roku datuje się inny noworoczny zwyczaj - skok do Tybru. Śmiałkowie skaczą do przepływającej przez stolicę Włoch lodowatej i błotnistej rzeki z wysokości 17 m, z balustrady mostu Cavoura.

poniedziałek, 17 listopada 2008
Boze narodzenie

Martina na Helloween

Z okazji helloween cala klasa mojej corki przebrala sie za rozne stwory ,czarownice, duchy.....

Moja Martina wygladala tak:-)

Photo Flipbook Slideshow Maker
Glitterfy.com - Photo Flipbooks

środa, 12 listopada 2008
nowe wzorki...

poniedziałek, 10 listopada 2008
:-)

Love Letters Generator at bigoo.ws
17:57, fiore123
Link Dodaj komentarz »
sobota, 08 listopada 2008
konie

Schematy znalezione w internecie.Tak mi sie spodobaly,ze musialam je skopiowac za co przepraszam wlasciciela.

wzorki

piątek, 07 listopada 2008
mrowka
roza

maki

kalie
przepis z internetu

Własnej roboty Snickers

fot. BBS

Porcja: 791 kcal

Przygotowanie: 60 minut

Na 12 porcji

Składniki:

Ciasto:

 • 3 szklanki mąki
 • 2 jajka
 • 100 g masła
 • 2 łyżki miodu
 • łyżeczka sody
 • szklanka cukru

Warstwa orzechowa:

 • 100 g masła
 • 2 łyżki miodu
 • 1/2 szklanki cukru
 • 300 g posiekanych orzechów włoskich

Krem:

 • 1,2 l mleka
 • 3/4 szklanki cukru
 • 2 cukry waniliowe
 • 1,5 łyżki mąki pszennej
 • 1,5 łyżki mąki ziemniaczanej
 • 200 g masła

Polewa:

 • tabliczka czekolady mlecznej
 • 1/2 tabliczki czekolady gorzkiej

Składniki na ciasto zagnieść. Podzielić na pół. Jedną połową wylepić formę. Piec 15 minut w 180°C. Masło rozpuścić z miodem i cukrem. Dodać orzechy. Chwilę podgrzewać. Resztą ciasta wylepić drugą formę. Rozsmarować na nim warstwę orzechową. Piec ok. 15 minut w 200°C. Wystudzić. Połowę mleka na krem podgrzać. Do drugiej części mleka dodać cukier, cukry waniliowe i obie mąki. Wymieszać. Połączyć z gorącym mlekiem, podgrzewać, aż masa zgęstnieje. Masło utrzeć, dodając stopniowo przestudzoną masę. Krem nałożyć na ciasto bez orzechów i przykryć tym z orzechami (orzechami do dołu). Czekolady na polewę rozpuścić. Polać ciasto. Zostawić do zastygnięcia.

środa, 05 listopada 2008
Psia pogoda

U nas dzieja sie rzeczy bardzo dziwne.Sa miesiace,ze nie ma deszczu przez kilka miesiecy.Sa dni takie jak wczoraj,ze przerazaja .Nad Rzymem przeszla wczoraj burza jakiej nie widzialam od wielu lat."Zlapala" mnie jak szlam po Martine do szkoly.Nagle zrobilo sie ciemno jak o polnocy i zaczelo sie....moznabylo pomyslec,ze nadszedl koniec swiata.

Ogladajac pozniej wiadomosci oglosili,ze nad Rzymem przeszla traba powietrzna.Byly tez jej ofiary .Trzynastoletni chlopiec zostal przygnieciony przez drzewo,ktore huragan wyrwal z korzeniami.

Popatrzcie co sie dzialo....