ciao
Kategorie: Wszystkie | Kuchnia | darmowe wzory | italia-moja druga ojczyzna | moje prace
RSS
piątek, 02 kwietnia 2010
WESOLYCH SWIAT!

sobota, 20 marca 2010
WIOSNA!

Przyjście wiosny


Naplotkowała sosna
Że już się zbliża wiosna.
Kret skrzywił się ponuro:
-Przyjedzie pewno furą…
Jeż się najeżył srodze:
-Raczej na hulajnodze.
Wąż syknął :-Ja nie wierzę,
Przyjedzie na rowerze.

Kos gwizdnął: -Wiem coś o tym,
Przyleci samolotem.
-Skąd znowu –rzekła sroka-
Ja z niej nie spuszczam oka
I w zeszłym roku w maju
Widziałam ją w tramwaju.
-nieprawda! Wiosna zwykle
Przyjeżdża motocyklem.

-A ja wam dowiodę,
Że właśnie samochodem.
-Nieprawda bo w karecie!
W karecie? Cóż pan plecie?
Oświadczyć mogę krótko,
Że płynie właśnie łódką!

A wiosna przyszła pieszo.
Już kwiatki za nią spieszą,
Już trawy przed nią rosną
I szumią –Witaj wiosno.

Jan Brzechwa
piątek, 12 lutego 2010
SNIEG W RZYMIE!!!!

Tak wygladal dzisiaj rano Rzym.Dzieci widzac snieg dziwia sie bardzo,a dorosli zamieniaja sie w dzieci bawiac sie w sniezne wojny,lepiac balwany:-)

Nic dziwnego, bo ostatnim razem widziano tutaj snieg ,az 24 lata temu!Ciekawe tym razem jak dlugo bedziemy na niego czekac ?

czwartek, 04 lutego 2010
Dla milosnikow kotow :o)

środa, 03 lutego 2010
Zolw grecki

ŻÓŁW GRECKI

Żółw ten jest często przywożony przez polskich turystów z południa Europy, stąd też jest najczęściej hodowanym gadem w naszych domach.
Długość jego wypukłego karapaksu dochodzi do 25 cm, natomiast plastron jest płaski, z obu boków zagięty ku górze. Samce tylną powierzchnią plastronu mają nieco wklęsłą, natomiast samice płaską lub lekko wypukłą. Żółw greckiGłowa częściowo pokryta regularnymi tarczkami, zakończona jakby dziobem. Przednie kończyny nieco spłaszczone, tylne słupowate. Gruby, krótki ogon zakończony jest twardym kolcem. Żółw grecki potrafi głowę i nogi wciągnąć do pancerza. Tarcze karapaksu mają barwę jasnożółtą lub oliwkowobrązową z ciemnobrązowymi lub czarnymi plamami w środku. Nieosłonięte części ciała mają jednolitą szarą lub jasnooliwkową barwę.
Żółw grecki prowadzi wybitnie lądowy tryb życia, nie wchodząc do wody. Pokarmem jego są soczyste łodygi i liście, kwiaty i owoce, sporadycznie małe kręgowce. Raz w roku w maju lub czerwcu samice składają jaja do wygrzebanych przez siebie w ziemi jamek. Żółw grecki do tego stopnia jest ciepłolubny, że przy niskich temperaturach przestaje się poruszać i zapada w letarg.
Jego naturalnym środowiskiem są suche, kamieniste, porośnięte trawą tereny Półwyspu Bałkańskiego, Sycylii, Korsyki i Sardynii oraz południe Półwyspu Apenińskiego. Gatunek należy do ginących i obowiązuje zakaz wywozu żółwi greckich z krajów śródziemnomorskich.
Utrzymywane w domu żółwie greckie nie są zbyt kłopotliwe. Karmić je należy soczystymi owocami - jabłkami, śliwkami, brzoskwiniami, pomidorami, liśćmi sałaty, marchwią i koniczyną. Nie gardzą również serem, namoczonym w mleku chlebem oraz surowym mięsem. Trzymane w ogródku, potrafią się zagrzebywać w wykopanych przez siebie jamach, a gdy uczynią to jesienią to zapadłszy w letarg przesypiają aż do wiosny. Nie zachęcamy jednak do trzymania ich w domach, gdyż zaledwie ok. 30% przeżywa pierwszy rok.

czwartek, 07 stycznia 2010
BARANW roku 2010 do głosu dojdzie twoja prawdziwa barania natura. Wszystko będziesz robić po swojemu, z dnia na dzień, bez namysłu rzucisz się w wir wydarzeń. Pomogą ci w tym ambicja i pewność siebie. Z takim psychicznym kapitałem masz szansę odnieść sukces... ale czekają cię też rozczarowania. Jedno jest pewne – to rok pełen przygód, który będziesz później wspominać!

Twoja opiekuńcza planeta Mars przez pierwsze pół roku będzie w znaku Lwa. Dzięki temu poczujesz w sobie niezwykłą moc. Zaczniesz mówić tonem nieznoszącym sprzeciwu: „Ma być tak, jak powiedziałam!”. To będzie idealny czas na rozpoczęcie kariery, na działanie w organizacjach lub zarządach i zwyciężanie w konkursach. Tym bardziej że po wakacjach Mars znajdzie się w drugim wzmacniającym go znaku – Skorpionie – i co zaczęłaś wiosną, jesienią masz szansę doprowadzić do finału. Pojawią się jednak przeszkody.
W lipcu i sierpniu twój organizm może zmusić cię do porzucenia zbyt aktywnego trybu życia i zafundowania sobie dłuższego wypoczynku.

Miłość i rodzina
W stałym związku staniesz się dominującą stroną. Twój partner nieraz od ciebie usłyszy: „Kochanie, beze mnie nie dasz sobie rady”. Jak trzeba, tupniesz nogą lub trzaśniesz drzwiami. Będziesz też rzucać na ludzi, a przede wszystkim na swego partnera, wyjątkowy urok. Staniesz się szaloną i nieokiełznaną kobietą, której dziwnie łatwo wybacza się grzeszki. Przez nadmiar energii możesz jednak wystawiać swojego partnera na próbę, zwłaszcza gdy jest spod znaku Byka, Raka, Koziorożca... Doceń
u niego te zalety, które tobie są raczej obce – spokój i opanowanie. Może właśnie dlatego go kochasz, że on jest aż tak inny niż ty? Przeciwieństwa się przyciągają!

Dla samotnych nadchodzący rok stanie się znakomitą okazją do zdobycia kogoś do pary. Nie będziesz stać skromnie w kąciku, tylko zaaranżujesz całą wymyślną sytuację, aby swego przyszłego mężczyznę oczarować i zainteresować swoją osobą.
W rodzinie to właśnie do ciebie zacznie należeć inicjatywa i ostateczny głos w takich ważnych kwestiach, jak duże zakupy, wakacje, spędzanie wolnego czasu, a nawet dobór znajomych. I ta rola faktycznej głowy rodziny będzie ci bardzo odpowiadać!

Praca
Zrobisz dobre wrażenie na innych i znakomicie poradzisz sobie bez szefa. Masz więc duże szanse awansować, objąć samodzielne stanowisko, założyć własną firmę albo przynajmniej wyjść z zaplecza w miejsce, gdzie czaruje się klientów i umawia kontrahentów. Twoja mocna strona to wdzięk, który pozwoli ci łatwo wygrywać konkursy i castingi.
Niestety, typowe dla twojego znaku wady nie znikną jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki! Możesz więc popełniać błędy z powodu pośpiechu i zapatrzenia się we własne, jedynie słuszne pomysły. Bądź bardziej cierpliwa i wyrozumiała dla innych,
a zyskasz na tym.

Finanse
Zostaniesz wystawiona na pokusy spełniania swoich zachcianek na kredyt. Będzie ci się wydawało, że już za chwilę, w jakiś cudowny sposób, radykalnie poprawisz swoją sytuację finansową. Niektórym to się uda, ale nie wszystkim! Dlatego nie powinnaś angażować się w niepewne przedsięwzięcia, a swoje pomysły przedyskutować z przyjaciółmi. Kupuj sobie miłe drobiazgi: dzięki temu mniej będziesz marzyć o rzeczach, które na razie są dla ciebie niedostępne.

Zdrowie
Naucz się zwalniać tempo, w jakim żyjesz. Relaksować się, wyciszać, robić sobie przerwy i wyjazdy. Inaczej będziesz chodzić niewyspana i z podkrążonymi oczami. Przy  twoim raczej chaotycznym trybie życia ważne będzie ustalenie sobie systematycznych ćwiczeń. Jedz regularnie domowe posiłki – a jeśli sama nie masz czasu lub zamiłowania do kuchni, to może twój partner wykaże się tu talentem? Z utrzymaniem wagi nie powinnaś mieć kłopotu, bo przy silnym obecnie Marsie i Plutonie Barany raczej chudną, niż tyją.


CIEKAWOSTKI:

Twój kamień: rubin i diament

Diament – przynosi radość i szczęście, dodaje odwagi. Pomaga w odnalezieniu wewnętrznego spokoju.
Rubin – ma działanie terapeutyczne, jest kamieniem miłości i wielkiej namiętności.

Szczęśliwe związki:
Z tymi znakami masz szansę się zaprzyjaźnić lub przeżyć miłość
- Najlepiej porozumiesz się z LWEM – będzie cię zarówno pociągać erotycznie,
jak i inspirować do nowych pomysłów.
- Wielką zagadką i wyzwaniem będzie SKORPION – zaimponuje ci, ale może wzbudzić także lęk, respekt, a nawet zazdrość.
- Zafascynują cię RYBY, zwłaszcza ich tajemnica i dziwna aura, które je otaczają. Intuicyjnie wyczujesz w nich bratnią duszę, tylko jak tu z nimi się zaprzyjaźnić? Bo jesteście jak pies i kot!

Ważne daty:
w Te dni układ planet będzie wyjątkowo pomyślny dla ciebie, Warto to wykorzystać

7.03 - Wenus i Mars sprzyjają ci w miłosnych podbojach i spełnieniu.

21.03 - Próba sił i sprawdzian – uda się lub nie. Uważaj, masz skłonność przesadzać i przeceniać możliwości.

26.06 - Czas na sukces – zarówno w miłości, jak i pracy zawodowej.

4.10 - Dobry moment, by zacząć nowe przedsięwzięcia, pod warunkiem że je zawczasu dobrze zaplanujesz.


W te dni bądź ostrożna: 4 sierpnia, 14 grudnia
piątek, 27 listopada 2009
Czy wiesz, że w jednym z rzymskich kościołów istnieje Muzeum Dusz Czyśćcowych?
Jego założycielem był ojciec Victor Jouet. 
Gromadził w nim pochodzące z całej Europy eksponaty wraz opisami wydarzeń, w których
miały brać udział dusze umarłych. Należą do nich m.in. odciski palców i dłoni osób
 zmarłych wypalone na książkach i fragmentach tkanin.

Podczas jednego z nabożeństw w listopadzie 1897 r. w kaplicy wybuchł pożar.
W ogniu, który trawił ołtarz główny, kilka osób - w tym o. Victor - dostrzegło tajemniczą
postać cierpiącego człowieka. Wszyscy byli przekonani, że jakaś dusza czyśćcowa domaga
 się w ten sposób modlitwy w swojej intencji. W dodatku po ugaszeniu pożaru w miejscu
ukazania się postaci, na ścianie powstał smolisty ślad, w którym dostrzec można
było wykrzywioną z bólu twarz. To było dla o. Victora przekonujące potwierdzenie sensu
dzieła, które w tym miejscu rozpoczął. Zaczął się też interesować innymi materialnymi
śladami „odwiedzin" zmarłych z czyśćca. Z całej niemal Europy sprowadzał świadectwa,
 które miały przekonać wiernych do modlitwy i poświęcenia za cierpiące dusze.

Wśród dziesięciu eksponatów zgromadzonych w gablocie można zobaczyć głównie

odciski palców i dłoni wypalone na książkach i fragmentach tkanin. Przedmioty te zostały

sprowadzone z Niemiec, Belgii, Francji, Austrii i Włoch, najstarszy pochodzi z 1696 r., a

najmłodszy z 1919 r. Z każdym z tych przedmiotów wiąże się niezwykła historia ukazania

się żyjącej osobie zjawy z czyśćca.


Takie odwiedziny przeżył m.in. Józef Leleux.

W nocy 21 czerwca 1789 r. pojawił się przed nim duch zmarłej przed 27 laty matki.

Wypomniała mu, że nie uczestniczy w Mszach św. za jej duszę, mimo że ojciec wpisał to

do testamentu jako jego obowiązek. Tylko pod tym warunkiem Józef mógł korzystać z

pozostawionego mu przez rodziców spadku. Matka wyrzucała mu też rozwiązłe życie

i błagała, aby się zmienił. Na pożegnanie położyła dłoń na rękawie jego nocnej koszuli.

Pozostawiła na nim wypalony ślad. Pod wpływem tego wydarzenia Leleux nawrócił się i

założył katolickie stowarzyszenie dla ludzi świeckich.

środa, 25 listopada 2009
Mowiace posagi

Pomnik Babuino Pomnik Pasquino-piedestał Pomnik Pasquino

Mówiące posągi

Mówiące posągi były dla Rzymian od XVI w. forum, gdzie obywatele wolni od cenzury wyrażali w sposób często satyryczny swoją opinię najczęściej o papieżu, ale także i o sprawach politycznych i społecznych. Kartki z opiniami wieszane były w nocy przy pomnikach ustawionych w najbardziej uczęszczanych punktach miasta, tak aby rano mogły zostać odczytane przez jak największą liczbę osób przed ściągnięciem ich przez straże.
Najczęściej na kartkach znajdowały się opinie wyrażone w formie humorystycznych dialogów, poezji czy panfletów.
Z czasem posągom zostały nadane imiona.
Do najbardziej znanych należy Pasquino, stojący od 1501 r. na placu Pasquino w pobliżu placu Navona. Posąg przedstwia mężczyznę, którego identyfikacja wydaje się już niemożliwa, może być to antyczny bohater grecki lub jeden z królów, figura pochodzi z III w p.n.e.
Legenda mówi, że nazwa pomnika pochodzi prawdopodobnie od imienia Pasquino fryzjera lub barmana, który odnalazł figurę.
Jendnym z najbardziej znanych wyrazów wolności słowa Pasquino, była opinia związana z decyzją powziętą przez papieża Urbana VIII z rodziny Barberini o zabraniu z Panteonu ozdób wykonanych w brązie w celu wykorzystania ich do budowy bazyliki Św. Piotra. Satyra mówiła „Czego nie dokonanli Barbarzy dokonali Barbierini”.
Drugim posągiem znanym jako “mówiący” jest Marforio, przedstawiający mężczyznę leżącego na boku. Prawdopodobnie jest to alegoria rzeki lub figura Neptuna. Figura do XVI w znajdowała się przed więzieniem Mamertino, obecnie będącego częścią Foro Romano, później przeniesiono ją do muzeum na Kapitolu.
Między Morforio i Pasquino bardzo często dochodziło do wymiany zdań, na jednej z figur zawieszane były pytania natury społecznej, politycznej na drugiej znajdowano później odpowiedzi.
Do mniej znanych mówiących pomników należy Facchino. Jest to mała fontanna z figurą mężczyzny z prawie całkowicie zniszczoną twarzą. Obecnie znajduje się przy via Lata. Jak mówi legenda pomnik został zainspirowany postacią acquarolo, który zajmował się napełnianiem zbiorników na wodę z fontann Rzymu i sprzedażą jej później po domach. Autor pomnika pozostaje nieznany choć niektórzy uważają, że był nim Michał Anioł.
Kolejny pomnik z „rodu mówiących” to Madam Lucrezia, przeniesiony prawdopodobnie z jednej ze świątyń Izydy. Swoją nazwę wziął od nieszczęśliwie zakochanej w żonatym królu Neapolu Lucrecji, która przyjechała do Rzymu prosić papieża o rozwód dla swojego ukochanego. Nie otrzymując rozwodu wróciła do Neapolu, jednak już w rok później jej wybranek umarł i Lucrezia zmuszona została do opuszczenia miastai zamieszkania w Rzymie. Mieszkanie Madam Lucrezi znajdowało się przy placu na którym znajduje się pomnik.
Następny pomnik Abate Luigi po wielu przenosinach ostatecznie znalazł swoje miejsce na placu Vidoni, po lewej stronie kościoła S. Andrea della Valle w pobliżu placu Navona. Nazwa pomnika pochodzi prawdopodobnie od faktu, że przedstawiona na nim figura przypominała bardzo zakonnika Luigi z kościoła Sudario przy którym pomnik początkowo się znajdował. Ostatni z mówiących posągów to Babuino znajdujący się na via del Babuino przy kościele S. Attanasio dei Greci. Niegdyś fontanna ta służyła jako wodopój dla koni.

wtorek, 16 czerwca 2009
Modlitwa kobiety...

czwartek, 28 maja 2009
Czy wiesz, że Stefan Batory do końca życia nie nauczył się polskiego?
 Stefan Batory porozumiewał się ze swoimi polskimi poddanymi za pomocą łaciny, 
szeroko wówczas znanej wśród szlachty i duchowieństwa. Jedną z oryginalnych sytuacji
 z tym związanych był dialog jaki wywiązał się między królem a łacińskim (rzymskokatolickim)
 arcybiskupem Lwowa. Arcybiskup ów zagadnął monarchę (pełną błędów łaciną)
 jak to jest możliwe, aby król polski nie władał językiem swoich poddanych.
 Na to Stefan Batory odparł pytaniem, jak to jest możliwe, aby łaciński 
arcybiskup nie mówił po łacinie? 


czwartek, 09 kwietnia 2009
BUONA PASQUA!

 

 

Buona Pasqua a tutti voi!

Niech Chrystus Zmartwychwstały
przyniesie dla Was wiosenne kwiaty radości,
miłości, spokoju i szczęścia.
Wesołych Świąt i mokrego Dyngusa życzy  

          Edyta

 

 

 

 

 

środa, 08 kwietnia 2009
Skala Richter
 • 2,0-3,4 – rejestrowane tylko przez przyrządy (około 800 tysięcy wstrząsów rocznie na całej kuli ziemskiej),
 • 3,5-4,2 – odczuwalne przez niektóre osoby (30 tys. rocznie),
 • 4,3-4,8 – odczuwalne przez wiele osób (4,8 tys.),
 • 4,9-5,4 – powszechnie odczuwalne (1,4 tys.),
 • 5,5-6,1 – niewielkie uszkodzenia budynków (500),
 • 6,2-6,9 – znaczne uszkodzenia budynków (100),
 • 7,0-7,3 – poważne zniszczenia (15),
 • 7,4-8,0 – rozległe zniszczenie (4 rocznie),
 • powyżej 8,0 – całkowite zniszczenia (raz na 5-10 lat).

  Trzęsienie ziemi we Włoszech - trzęsienie, które miało miejsce 6 kwietnia 2009 roku około godziny 3:32. Nawiedziło ono miasto L'Aquila i jego okolice, a jego siła wynosiła 6,3 stopnia Richtera[1].

  Wstrząs był odczuwalny w całym kraju. Po nim nastąpiła seria około 100 wstrząsów wtórnych. Wcześniej, około północy, ziemia lekko zatrzęsła się w okolicy Rawenny. Około 9:00 rano nastąpił wstrząs wtórny, który spowodował kolejne zniszczenia w mieście.

  Wg ustaleń włoskiej obrony cywilnej, zginęło około 250 osób, a rannych zostało około 1500. Zniszczeniu uległo od 10 do 15 tysięcy domów. Oznacza to, że około 17 tysięcy osób znalazło się bez dachu nad głową.

  Premier Włoch Silvio Berlusconi ogłosił w kraju stan klęski żywiołowej[2] oraz 3 dni żałoby narodowej.

 • Najgorsze jednak jest to,ze wstrzasy nie ustaly.Tylko wczoraj zanotowano dwa.Ludzie sa wystraszeni.Wczoraj wieczorem starszy czlowiek ze strachu zmarl na zawal serca.Miejmy nadzieje,ze to pieklo skonczy sie jak najszybciej!!!

 • Lista miejscowości dotkniętych kataklizmem

  Miejscowość Prowincja Region Straty materialne Ofiary
  Ascoli Piceno Ascoli Piceno Marche Uszkodzony kościół Santa Maria della Carità w historycznym śródmieściu[3]. -
  Avezzano L'Aquila Abruzja Uszkodzone zostały niektóre domy. -
  Brittoli Pescara Abruzja Uszkodzone została zabudowa, niektóre domy się zawaliły. -
  Civitella Casanova Pescara Abruzja Uszkodzona zabudowa w Vestea oraz dzwonnica parafialnego kościoła. -
  Castelvecchio Calvisio L'Aquila Abruzja Zawaliły się budynki. -
  Farindola Pescara Abruzja Uszkodzone budowle, pęknięcia na terenie szkoły. -
  Fossa L'Aquila Abruzja Uszkodzone i zawalone domy. 2
  Goriano Sicoli L'Aquila Abruzja Uszkodzony budynek szkoły oraz kościół Santa Gemma[4]. -
  L'Aquila L'Aquila Abruzja Poważne uszkodzenia budynków, przede wszystkim w historycznym centrum miasta. Zburzona została spora liczba zabytkowych budynków na terenie miasta: transept bazyliki Santa Maria di Collemaggio, część transeptu katedry[5], kopuła kościoła Anime Sante[6], dzwonnica i absyda bazyliki San Bernardino, latarnia kościoła Sant'Agostino, tzw. Casa dello Studente[7], siedziba prokuratury i archiwum miejskiego[8], hotel Duca degli Abruzzi. Uszkodzone zostały budynki uniwersyteckie i szpitala San Salvatore. Ucierpiały również dzielnice Tempera oraz Camarda. Zamknięto Museo Nazionale d'Abruzzo[9]. 20
  Ocre L'Aquila Abruzja Zawaliły się różne budynki, m. in. zamek w Ocre[10]. -
  Onna L'Aquila Abruzja Całkowite zniszczenie miejscowości. 50 % budynków zburzonych, reszta poważnie uszkodzonych. Zawalił się most na rzece Aterno-Pescara[11]. 37
  Paganica L'Aquila Abruzja Zburzone zostały różne budynki i część klasztoru Santa Chiara. 6
  Poggio Picenze L'Aquila Abruzja Zawaliły się budynki w historycznym centrum miasta. 5
  Rzym Rzym Lacjum Uszkodzone zostały Termy Karakalli[12], budynek mieszkalny i szkoła. -
  Rocca di Cambio L'Aquila Abruzja Uszkodzone zostały setki budynków mieszkalnych[13]. -
  San Demetrio L'Aquila Abruzja Uszkodzone i zburzone budynki. -
  San Gregorio L'Aquila Abruzja Zburzone budynki. 5
  San Pio delle Camere L'Aquila Abruzja Ucierpiała osada Castelnuovo. 5
  Santo Stefano di Sessanio L'Aquila Abruzja Uszkodzone zabytkowe budynki, zawaliła się średniowieczna wieża. -
  Sulmona L'Aquila Abruzja Uszkodzony budynki mieszkalne i inne[14]. -
  Teremo L'Aquila Abruzja Uszkodzon budowle, częściowo zawaliła się dzwonnica kościoła Spirito Santo. -
  Totani L'Aquila Abruzja - 1
  Tornimparte L'Aquila Abruzja - 1
  Villa Sant'Angelo L'Aquila Abruzja Zawaliło się 90 % zabudowy. 8
piątek, 03 kwietnia 2009

 Wczoraj byla czwarta rocznica smierci papieza Jana Pawla II.

Ponizej jest webcam-wystarczy tylko kliknac i przekieruje Was na strone internetowa Watykanu.

 Image Hosted by ImageShack.us

Grob Papieza

czwartek, 02 kwietnia 2009
Wielkanocna Peppy
Oto nasza Peppy,ale jak sie znalazla na wielkanocnym jajku?Mistero!
poniedziałek, 16 marca 2009
Tiziano Ferro "Alla mia eta'"
 
Oto moj drugi hafcik dla WAS:-)

 
1 , 2 , 3 , 4